IV GMINNY TURNIEJ WIEDZY FRAZEOLOGICZNEJ - „FRAZEOLOGIZMY POCHODZĄCE Z MITOLOGII”

Utworzono dnia 27.10.2023

Uczestnikami konkursu byli wszyscy uczniowie  kl. VI-VIII  z terenu gm. Chocz. Nauczyciele poloniści przeprowadzili w swoich szkołach eliminacje, które miały wyłonić tych najlepszych z frazeologii kwalifikujących się do etapu gminnego.

26 października miał miejsce finał, do którego zakwalifikowało się 18 uczniów. Celem konkursu było m.in. wzbogacenie zasobu słownictwa uczniów, podnoszenie sprawności językowej, udostępnianie kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, czyli mitologii oraz podnoszenie kompetencji językowych z
wykorzystaniem polskiej frazeologii.

Uczestnicy konkursu poznali ponad pięćdziesiąt frazeologizmów, które swoje korzenie mają w mitologii. Podczas finału wyjaśnialii znaczenia frazeologizmów, poprawiali błędy w podanych frazeologizmach, uzupełniali brakującymi wyrazami, rozpoznawali i objaśniali frazeologizmy na podstawie rysunków oraz stosowali je poprawnie w zdaniach. Jedno z zadań:

Fizyka to moja pięta Achillesa, nie mogę jej pojąć.

W garażu dziadka panuje bałagan. Babcia mówi, że to istna stajnia Augiasza.

Nowy komputer to prawdziwe jabłko niezgody pomiędzy mną a moja siostrą.

Tłumaczenie Antkowi matematyki to naprawdę syzyfowa praca.

Zwycięstwo podczas mistrzostw zawdzięczamy tytanicznej pracy całej drużyny.

Myślę, że ktoś otworzył puszkę Pandory, skoro na świat spadło tyle nieszczęść.

Jury w składzie: E. Kornacka, A. Marzol, D. Chraplak i E. Jabłońska wyłoniło zwycięzców:

1m. Przemysław Kaczyński kl. VII b SP Chocz

2m. Helena Zięty kl. VI SP Kwileń

3m. Julia Drążek kl. VIa SP Chocz

Zwycięzcom wręczone zostały nagrody – bony podarunkowe Empik; wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowy długopis  z logo szkoły w Choczu.
Pani dyr. A. Banaszak zapewniła wszystkim uczestniczącym w turnieju pyszne śniadanie.
Dziękujemy. /E. Kornacka/

Utworzono dnia 27.10.2023, 11:27