ŚWIĘTO LICZBY PI I MATEMATYCZNA WYPRAWA

Utworzono dnia 17.03.2023

Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie odkrywali tajniki jednej z najważniejszych liczb w historii świata, a na informatyce przygotowaliśmy plakat informujący o tym święcie oraz wydrukowaliśmy w 3D model liczby pi. Przedłużyliśmy to święto matematyki o dwa dni, gdyż 16 i 17 marca wybraliśmy się z uczniami klas 4-6 do Muzeum Regionalnego w Pleszewie na wystawę interaktywną "Wszystko jest liczbą...", gdzie mogliśmy stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie „łamaliśmy głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Oznacza to, że matematyki używamy na co dzień – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Pomysłodawcami obchodów Święta Liczby Pi oraz matematycznej wyprawy byli nauczcyeiel matematyki: p. Anna Klauza, p. Ewa Jagielska i p. Mariusz Wróblewski. W opiece nad uczniami pomogli ponadto p. Katarzyna Czajczyńska i p. Barbara Sobolewska.

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE! NIE ZAPOMNIJCIE O TYM!

Fotorelacja z wycieczki oraz pozostałe zdjęcia wkrótce.

GALERIE:

WSZYSTKO JEST LICZBĄ