SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Utworzono dnia 21.11.2022

Od początku bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w wielu działaniach dotyczących tematyki historycznej i patriotycznej.

We wrześniu uczniowie klas ósmych wzięli udział w cyklicznym konkursie szkolnym ,, Historia pieniądza’’, w którym sprawdzili swoją wiedzę na temat dziejów pieniądza w Polsce i na świecie. Konkurs polegał na wykazaniu się wiedzą dotyczącą  płacideł w kraju Słowian, znajomością systemu monetarnego pierwszych Piastów oraz początkami pieniędzy papierowych, a takowe pojawiły się u nas w czasach powstania kościuszkowskiego. W zagadnieniach konkursowych nie zabrakło też dawki wiedzy o najstarszych walutach na świecie oraz podstawowych pojęć ekonomicznych.  Najlepszym znawcą tematyki monetarnej okazał się Szymon Dziatkiewicz z klasy VIII a.

21 października również uczniowie klas VIII z niemalże stuprocentową frekwencją udali się do kina Helios w Kaliszu na projekcję najnowszej produkcji historycznej ,, Orzeł. Ostatni patrol’’. Projekcja filmu wpisała się w realizację podstawy programowej z historii w klasie ósmej ,, Polacy na frontach II wojny światowej’’. Nasza młodzież poprzez popularyzatorski obraz, miała świetną okazję poszerzenia swojej wiedzy o dziejach najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów wojny. Po filmie uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z majorem Wojska Polskiego, który zapoznał ich z zadaniami wojska i żołnierzy,  strukturą WP oraz przedstawił zasady i kryteria ubiegania się o przyjęcie do szkół oficerskich.

Przed Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie klas IV wzięli udział w projekcie ,, Nasze polskie symbole’’. Na zajęciach lekcyjnych została im przedstawiona geneza naszych symboli narodowych, odbyły się krótkie projekcje filmowe, następnie czwartoklasiści przystąpili do uzupełniania kart pracy dotyczących dziejów Mazurka Dąbrowskiego, rysowali godło narodowe i herb Chocza oraz kolorowali flagę. Zadaniem uzupełniającym projekt było samodzielne wyszukanie informacji o polskich świętach państwowych i zaprezentowanie zdobytej wiedzy na kolejnych lekcjach.

Klasy VI, VII i VIII miały okazję obejrzeć duże fragmenty znakomitego filmu dokumentalnego pt. ,,Niepodległość ’’. Film ten przygotowany na 100 lecie niepodległości zawiera unikatowe materiały archiwalne i zdjęcia poddane obróbce cyfrowej, które pozwalają wczuć się w atmosferę lat 1914- 1923, kiedy to po czasach niewoli ponownie rodziła się nasza państwowość.

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wyboru pierwszego prezydenta II RP, klasy VI – VIII uczestniczyły w szkolnym konkursie historyczno – plastycznym ,, Prezydenci II RP’’. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu wizerunku Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów dziejami II Rzeczpospolitej 1918-1939. Nasi uczniowie wykazali się ciekawą pomysłowością  i dużym talentem plastycznym w artystycznym przedstawieniu sylwetek polskich ,, mężów stanu ‘’ okresu międzywojennego. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione i zaprezentowane społeczności szkolnej w formie wystawy.

17 listopada gościła w naszej placówce  grupa rekonstrukcji i widowisk historycznych ,, Arkona’’  z żywą lekcją historii ,, Ku Niepodległości’’. Grupa rekonstrukcyjna w ciekawy i niebanalny sposób przedstawiła drogę Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W widowisku pojawiły się opowieści o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim , Józefie Hallerze, I Brygadzie Legionów i Armii Błękitnej. Zaprezentowano replikę umundurowania i uzbrojenia z czasów I wojny światowej. Uczniowie biorący udział w lekcji mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną w licznych konkursach przygotowanych przez rekonstruktorów i aktywnie uczestniczyć w całym widowisku. Na uwagę zasługuje również wspaniałe poczucie humoru prowadzących i umiejętność uczenia przez zabawę. /Grzegorz Jagielski/

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Utworzono dnia 21.11.2022, 10:22