GMINNE POTYCZKI FRAZEOLOGICZNE

Utworzono dnia 17.11.2022

16 listopada w szkole w Choczu odbył się finał III Gminnego Turnieju Wiedzy Frazeologicznej.

Celem konkursu było wzbogacenie zasobu słownictwa uczniów, podnoszenie sprawności językowej,  rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym. podnoszenie kompetencji językowych z wykorzystaniem polskiej frazeologii.

Do  etapu gminnego zakwalifikowało się 25 osób z klas V – VIII z terenu gm. Chocz.

Podczas etapu szkolnego uczniowie mieli do przyswojenia kilkadziesiąt frazeologizmów, które zawierały liczbę, zwierzęta i części mowy.

W finale uczestnicy zmierzyli się z dość wymagającym testem, zbudowanym z czterech części. Musieli nanieść korektę do związków zapisanych z błędem, np.

pierwsze sroki /……………………. za płoty (koty)
gapić się jak sokół/…………………. na malowane wrota (wół),

uzupełnić brakujące słowo. np.
……….. mają uszy (ściany) czy ….…ma dwa końce (kij),

wykazać się znajomością frazeologizmów ze szkolnego etapu (wypisać, wyjaśnić). Najwięcej trudności sprawiła część, w której należało umiejętnie przekształcić związki i zastosować je w zdaniach.

Kiedy członkinie komisji skrupulatnie sprawdzały testy, młodzież raczyła się pysznym poczęstunkiem.

Komisje w składzie : Dorota Chraplak i Małgorzata Kaczyńska oraz Elżbieta Kornacka i Anna Marzol wyłoniły zwycięzców.

Spośród uczniów klas VII – VIII na podium znaleźli się:

1.    m. Paweł Szablewski  SP Kuźnia

2.    m. Piotr Czajczyński  SP Chocz

3.    m. Dawid Tomczak  SP Kwileń

z uczniów z klas V i VI zwycięskie miejsca zajęli:

1.    m. Wiktor Woldański SP Chocz

2.    m. Marta Wróblewska SP Chocz

3.    m. Przemysław Kaczyński SP Chocz

Na uroczystym zakończeniu Pani Alina  Banaszak podziękowała nauczycielom za przygotowanie uczniów i pracę w komisji, a uczniom pogratulowała wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy za udział, a laureaci  nagrody ufundowane przez dyrekcję i organizatorki.

Dziękuję Pani Alinie Banaszak i Pani Dorocie Chraplak za współpracę w zorganizowaniu III Gminnego Turnieju Wiedzy Frazeologicznej. /Elżbieta Kornacka/

GMINNE POTYCZKI FRAZEOLOGICZNE

Utworzono dnia 17.11.2022, 08:14