„Chocki Klocki”- spotkania z lokalnymi historykami

Utworzono dnia 07.06.2016

1 czerwca w szkole odbyło się spotkanie z emerytowaną nauczycielką naszej szkoły Panią Zdzisławą Flisińską. Pasjonatka lokalnej historii opowiedziała nam o ciekawych miejscach w Choczu i osobach, które spełniły szczególne role w naszym środowisku. Mówiliśmy o Lipskich, poznaliśmy historię szkoły i ciekawostki z nią związane, dowiedzieliśmy się gdzie jest „dom lekarzy”, młyn czy stolarnia. Historyczka odpowiedziała również na wszystkie pytania, jakie cisnęły się nam na usta. Uzmysłowiła uczestnikom projektu, że jest wiele osób, które mogą nam powiedzieć znacznie więcej o miejscach i ludziach, którzy znajdą swe miejsce w tworzonej przez nas grze miejskiej.  Postanowiliśmy poprosić o spotkanie Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Choczu Pana Jana Woldańskiego – który swoją wiedzą na temat straży pożarnej podzielił się z nami w wielu książkach swojego autorstwa. Wywiad przeprowadziliśmy 6 czerwca w remizie strażackiej w Choczu. Dziewczęta dowiedziały się między innymi kiedy i dzięki komu powstała straż, jak wyglądały pierwsze wozy strażackie i czyja podobizna znajduje się na sztandarze. Pan Jan Woldański oprowadził nas po remizie strażackiej, z dumą pokazywał wozy strażackie oraz zachowane stare, historyczne już sprzęty strażaków.

Serdecznie dziękujemy Pani Zdzisławie Flisińskiej i Panu Janowi Woldańskiemu za to, że znaleźli czas, aby wesprzeć nas swoją wiedzą i udostępnić zbiory historyczne. Oboje obiecali dalej pomagać nam w realizacji projektu – co skrzętnie wykorzystamy. Dziękujemy!

„Chocki Klocki”- spotkania z lokalnymi historykami

Utworzono dnia 07.06.2016, 22:25