ZIELONA SZKOŁA

Utworzono dnia 29.09.2018

Stowarzyszenie Kultura i Turystyka dla Młodych KUL-TUR a skorzystała z propozycji  Zespołu Parków Krajobrazowych  Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i w dniach od 24 do 26 września zorganizowała zieloną szkołę dla trzydziestoosobowej  grupy uczniów ze szkoły w Choczu . Zajęcia odbyły się  w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Uczestnicy poznali walory przyrodnicze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego oraz Powidzkiego Parku Krajobrazowego, zwiedzili  klasztor w Lądzie, spędzili czas w stadninie koni w Mieczownicy, poznali historię pracy młynarza i życie pszczół, dzięki lekcji w Budzisławiu Kościelnym w wiatraku, który nosił imię Szczepan. Każdego dnia brali udział w warsztatach: wikliniarskich (wyplatali koszyczki), garncarskich (lepili  oraz toczyli na kole naczynia z gliny), plastycznych, podczas których malowali  gipsowe figurki, robili magnesy oraz motyle z papieru. Były konkursy, testy, quest. Uczniowie skorzystali też z prelekcji na tematy: Jakość powietrza to jakość życia, Woda w przyrodzie- znaczenie i ochrona oraz ze spacerów ścieżkami edukacyjnymi, zwiedzili muzeum i wysłuchali Leśnego koncertu.

Dzięki temu, że w zielonej szkole uczestniczył cały zespół redakcyjny mamy więcej informacji:

Nadwarciański Park Krajobrazowy- obszar leżący w Dolinie Środkowej Warty i wyróżniający się niezwykłym bogactwem przyrodniczym. Park zdominowany przez użytki zielone - łąki i pastwiska, obfitujący w starorzecza oraz wciąż jeszcze zachowane wydmy śródlądowe. Miejsce o niezwykłym bogactwie świata ptaków, płazów i roślin. Teren bogaty w zabytki architektury sakralnej, pałacowej oraz dworskiej. Miejsce o ciekawej przeszłości kulturowej - słynące z wypasu gęsi pod Zagórowem, położone w pobliżu dawnej granicy zaboru pruskiego i rosyjskiego, stanowiące północną część historycznego obszaru Puszczy Pyzdrskiej.

24.09.br. trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły udała się na zieloną szkołę  do Lądu. W pierwszy dzień odbyła się prezentacja multimedialna na temat Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Następnie wzięliśmy udział w krótkim  quizie. Potem  udaliśmy się  na krótki spacer, podczas  którego odwiedziliśmy replikę grodu słowiańskiego. Po obiedzie poszliśmy do muzeum, gdzie odbyła się lekcja o ptakach, owadach. Pod koniec zajęć wykonaliśmy mały test, w którym wygrali: Ola Boruszczak, Marta Kubasik, Wiktoria Jangas, Zosia Mielcarek, Karina Wysocka, Marta Urbaniak, Aldona Czajczyńska, Mikołaj Martyna, Wiktoria Łapacz, Dominik Mączka, Szymon Dziatkiewicz, Fabian Matecki i Patryk Rarok. Nagrodą były puzzle, a wszyscy biorący udział dostali także naklejki z logo parku. Przed kolacją mieliśmy spotkanie z  plecionkarzem,  opowiadał o tym,  jak produkuje się wiklinę, o tradycjach plecionkarstwa. Na zakończenie samodzielnie  wykonaliśmy  koszyki z wikliny. Kolejnym punktem programu była wizyta w  klasztorze, gdzie ksiądz przewodnik opowiedział nam o historii budowli, która ma już ponad 300 lat oraz oprowadził nas po klasztorze. Gdy wróciliśmy do ośrodka,  poszliśmy na kolację. Wieczorem odbyło się ognisko integracyjne, na którym piekliśmy kiełbaski. Ponieważ było chłodno, wróciliśmy do ośrodka, słuchaliśmy muzyki i graliśmy w tenisa stołowego.

Julia Rybarczyk, Wiktoria Łapacz i Noemi Piasecka

ZIELONA SZKOŁA