"WESELE" W ZESPOLE SZKÓŁ W CHOCZU

Utworzono dnia 13.10.2017

Mieszkańcy gminy Chocz przyłączyli się do akcji wspólnego czytania „Wesela”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego można było sobie przypomnieć 12 października 2017 r. w Zespole Szkół w Choczu. Placówka po raz kolejny włączyła się do akcji. To właśnie w tym miejscu bohaterowie „Wesela” ożyli, a z ich ust popłynęła poezja wybitnego dramatu.

Organizatorami akcji byli: Urząd Miejski Gminy Chocz, Dyrekcja ZS w Choczu,  Kółko Teatru i Recytacji oraz Biblioteka Szkolna. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przedstawienia problematyki utworu artysty, którego twórczość realizowała się w kilku kierunkach: jako dramatopisarza, poety, malarza, reformatora teatru, scenografa, projektanta. Program spotkania obejmował inscenizowane czytanie z podziałem na role wybranych fragmentów „Wesela” w wykonaniu młodzieży w strojach krakowskich z  Kółka Teatru i Recytacji oraz absolwentów Szkoły pod kierunkiem Katarzyny Marciniak. To wspólne czytanie zainaugurowali panowie Marian Wielgosik, Burmistrz Gminy Chocz, pod którego patronatem odbyło się to przedsięwzięcie i Zbigniew Rodek, radny Powiatu Pleszewskiego.  Pierwszy wystąpił w roli Dziennikarza, a drugi Czepca. Zgromadzona publiczność znalazła się wśród gości weselnych, pojawiających się para po parze na krótko w izbie przytanecznej, którzy toczyli rozmowy o tym, kogo zastają albo z kim przychodzą. Zatrzymywali się jedynie na chwilę rozmowy, na mały odpoczynek, jakby dla „złapania oddechu” miedzy tańcami. Dialogi uczestników „Wesela” wiązały się z atmosferą uroczystości i środowiskiem biorącym w niej udział. Tematy rozmów można było podzielić na trzy grupy: polityczne, towarzyskie i gospodarcze. To właśnie tutaj można było usłyszeć słynne cytaty, jak np. „Każden sobie rzepkę skrobie”, „A to Polska właśnie”, „Cóż tam, panie, w polityce. Chińcyki trzymają się mocno!”, a które to na dobre zadomowiły się w naszym języku. O tym, że tekst „Wesela” brzmi wciąż aktualnie, mogli się przekonać wszyscy uczestnicy wydarzenia, który z humorem przyjmowali tekst czytany z podziałem na role. Galeria postaci stworzona przez Wyspiańskiego mówi nam nie tylko o minionych czasach, ale niesie uniwersalne i wciąż aktualne problemy i zagadnienia. Miłośnicy literatury i nie tylko mogli śledzić zabawę w nastrojowo udekorowanej sali przy muzyce góralskiej, w tym zespołu „Zakopower”, popijając herbatę i częstując się wiejskim chlebem z przepysznym smalcem, ogórkami przygotowanymi na tę okoliczność przez panią dyrektor Alinę Banaszak. Na zakończenie pan Marian Wielgosik – Burmistrz Gminy Chocz podziękował występującym i organizatorom, wręczając im upominki.

"Wesele" w ZS w Choczu

Utworzono dnia 13.10.2017, 08:07