NARODOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 13.10.2018

Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w Zespole Szkół w Choczu weszło prezentowanie przez uczniów i przybyłych gości najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Coroczna impreza to nie tylko możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości, ale również okazja do zaznajomienia się historią, sztuką i wielkimi ideami czasów, w których powstawały.

W tym roku spotkanie z literaturą i pieśnią patriotyczną w ramach akcji Narodowe Czytanie odbyło się 12 października w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że zaciera się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych . W związku z tym postanowiliśmy zaprezentować fragmenty kilku z 44 utworów umieszczonych w Antologii Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego widowiska będącego metaforą dziejów Polski w wykonaniu uczennic z Kółka Teatru i Recytacji. Zainaugurowanie akcji Narodowego Czytania rozpoczął pan Marian Wielgosik – Burmistrz Gminy Chocz, który zaprezentował wiersz A. Mickiewicza „Do Matki Polki”. W Antologii Niepodległości znalazły się także fragmenty dramatu „Dziady część III”, „Pana Tadeusza” zawierającego opis koncertu Jankiela, powieści „Nad Niemnem” i „Kamieni na szaniec”,  wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa, K.K. Baczyńskiego czy Homilia Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 r. z pierwszej pielgrzymki do Polski. Następnie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a z pomocą Chóru Szkolnego  zrobili to „śpiewająco”. Uczestnicy spotkania mogli skosztować przepysznego „deseru niepodległościowego” wykonanego przez panią Emilię Szkudlarek. Na zakończenie pan burmistrz podziękował organizatorom, którymi byli: Dyrekcja ZS w Choczu - pani Alina Banaszak, Kółko Teatru i Recytacji oraz harcerze z drużyny „Błękitne Szeregi” im. gen. Wł. Andersa pod opieką Katarzyny Marciniak , Biblioteka Szkolna reprezentowana przez panią Barbarę Sobolewską, Fundacja Pomocy Dzieciom „Humana” z prezesem Sandrą Włodarczyk, Chór Szkolny pod opieką Katarzyny Bukowskiej, a także osobom wspomagającym akcję: paniom Dorocie Chraplak i Oldze Kornackiej oraz panu Wojciechowi Wegnerowi.

NARODOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 13.10.2018, 18:01