DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

Utworzono dnia 17.10.2018

16 października 2018 r. był bardzo aktywnym dniem w Zespole Szkół w Choczu. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zorganizowanych zostało kilka akcji.

Rada Rodziców Przedszkola zorganizowała malowanie flagi narodowej przez dzieci z przedszkola. Jest to najdłuższa flaga polska, ma 35 m. Dzieci zaopatrzone w fartuszki i obuwie ochronne, pędzle i czerwone farby malowały przez dwie godziny pod bacznym okiem rodziców z RR, ratowników medycznych oraz wychowawczyń flagę.

Członkowie Stowarzyszenia Kultura i Turystyka dla Młodych KUL-TUR-a przygotowali przedsięwzięcie pod hasłem: AKTYWNI dla NIEPODLEGŁEJ.

Tegoroczne odchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, w naszej szkole, miały nieco inny przebieg,   niż w ostatnich latach. Miało to związek z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorem i pomysłodawcą   imprezy „100 uciśnięć na 100-lecie odzyskania niepodległości”, był pan Dominik Kołaski - ratownik medyczny. Koordynatorem akcji na terenie szkoły była pani Dorota Chraplak.

100 ochotników ze starszych klas: VI,   VII, VIII i III gimnazjum wykonywało setki uciśnięć  ratujących życie, a wszystko pod czujnym okiem ratowników z Pleszewskiego Centrum Medycznego. W trakcie akcji, każdy ochotnik brał udział  w rywalizacji o miano najwytrzymalszego zawodnika. Najlepsi wykonali po 600, 700 uciśnięć. Ratownicy nagrodzili ich medalami pamiątkowymi i upominkami od sponsorów. Wyróżnieni zostali: Sandra Szmytka , Tobiasz Grzelak, Mateusz Tyrka, Igor Bisiorek, Jakub Zych, Maciej Michalak, Piotr Tyczyński, Dawid Górczyński, Kamil Piasecki, Miłosz Urbaniak. Nagrody wręczali pan Tomasz Górczyński - przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Pleszewie, pan Tadeusz Stefaniak – prezes PCM w Pleszewie, Ryszard Bosacki- dyrektor ds. medycznych w PCM, Marian Wielgosik Burmistrz Miasta i Gminy Chocz.

Na zakończenie,  na sali pojawiły się także dzieci z przedszkola, które w godzinach porannych wykonały 30- metrową flagę Polski, która stała się prawdziwą ozdobą podczas obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca i hołdu składanego naszej Ojczyźnie z okazji jej 100 urodzin. Każdy przedszkolak otrzymał wspaniałą kamizelkę odblaskową od pana Tomasza Górczyńskiego z Banku Spółdzielczego z Pleszewa.

Sponsorami upominków dla uczestników byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chocz, Pleszewskie Centrum Medyczne, Bank Spółdzielczy w Pleszewie, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie oraz wicedyrektor ZS w Choczu.

Kolejnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia był Bieg dla Niepodległej, w którym uczniowie mieli „wybiegać” 100 km. Uczniowie klas I- III (66 osób) zrobili jedno trzystumetrowe okrążenie. Pozostali uczestnicy pokonywali dystans 300 m, 600 m, 900 m i 1200 m.

Szczególne gratulacje za dystans 6600 m dla Kamila i Dawida oraz za 3600 m dla Maksa. Uczniowie pobili rekord okrążeń wokół  boiska!

Udało się! (w sumie pokonaliśmy dystans 121km i 100m). W akcji wzięły udział 172 osoby.

Nad przebiegiem imprezy biegowej czuwali: Maciej Kornacki, Katarzyna Czajczyńska, Anna Mielcarek i Elżbieta Kornacka oraz wychowawcy.

Cała impreza nie udałyby się,  gdyby nie wsparcie i pomoc dyrektor Aliny Banaszak oraz zaangażowanie  członków Stowarzyszenia Kultura i Turystyka dla Młodych, ratowników medycznych, wolontariuszy z grupy Ciepłe Serca, nauczycieli i opiekunów, rodziców.

Wszystkim zaangażowanym jeszcze raz gorąco dziękujemy.

Pełna relacja fotograficzna z dn. 16.10.2018 r. na fb na stronie Stowarzyszenia.

GALERIE:

AKCJA RESUSCYTACJI 100 UCIŚNIĘĆ NA 100-LECIE