DEBATOWALI, JAK KREOWAĆ POZYTYWNE POSTAWY?

Utworzono dnia 04.03.2019

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali – to słowa –  świętego Jana Pawła II, które zostały zacytowane na początku debaty przez prowadzącego druha Konrada Filipiaka. Czy są one drogowskazem w codziennym życiu człowieka? Czy inspirują do mądrych wyborów, twórczych działań i pozytywnych postaw? Jaki jest świat wartości,  w którym funkcjonuje współcześnie człowiek? I skąd czerpać wzorce, gdy media, prasa czy gwiazdy szklanych ekranów kreują nam rzeczywistość?

Odpowiedzi na te pytania szukali  w czasie debaty, która odbyła  się   26 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej im. mjra H. Sucharskiego w Choczu nie tylko uczniowie, ale także przybyli na to spotkanie goście z  Burmistrzem Gminy Chocz - panem Marianem Wielgosikiem na czele. Tematyka spotkania wynikała z aktualnych potrzeb, analiz oraz obserwacji środowiska szkolnego i nie tylko. Samorząd Uczniowski postanowił postawić na propagowanie wartości, priorytetów w życiu człowieka, kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych, społecznych, czytelniczych czy ekologicznych. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na postawy godne naśladowania – zaangażowanie uczniów w działalność o charakterze wolontariatu, udział w organizacjach, kołach zainteresowań, projektach, inicjatywach, ale także na indywidualny rozwój uczniów.

To wyjątkowe spotkanie rozpoczęto od prezentacji dwóch organizacji działających na terenie naszej szkoły: grupy wolontariuszy „Ciepłe Serca” i drużyny harcerskiej „Błękitne Szeregi” im. gen. Władysława Andersa, którzy przybliżyły  nam swoją działalność związaną   z kreowaniem pozytywnych postaw. Związek Harcerstwa Polskiego składa się z działalności skierowanej  do drugiego człowieka, czyli przyjacielską i serdeczną postawę wobec innych. Zasadnicze cechy harcerskiej postawy to tolerancja, braterstwo, wzajemna akceptacja i zaufanie – wartości, które stanowią podstawowy budulec kapitału społecznego oraz patriotyzm. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wolontariat pozwala na zorganizowanie czasu wolnego  w sposób aktywny ukierunkowany na ofiarność w okazywaniu bezinteresownego dobra dla drugiego człowieka.

Ale  pamiętajmy, że młodych ludzi można zaangażować do uczestniczenia w życiu społecznym, rozwijania empatii wobec drugiego człowieka również poprzez  inną działalność. Chodzi o to, abyśmy nieśli ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, wrażliwość i otwartość na cierpienie innych ludzi. To pokazuje, że każdy z nas na miarę swoich możliwości i umiejętności może  i powinien kreować postawy, które byłyby inspiracją dla innych. Jak? Recepta wydaje się prosta. Najważniejsze, byśmy zadbali w tym o cel i pasję, by było to zgodne z naszymi przekonaniami, wartościami i sprawiało nam szczęście. Nie zapominajmy także o pomocy drugiemu człowiekowi,  a w codziennej pogoni życia o okazywaniu sobie wsparcia i wzajemnych uczuć.

Liczna frekwencja, merytoryczne uwagi, refleksje i spostrzeżenia wszystkich stron debaty, potwierdziły, że mówienie o pozytywnych postawach ma sens i może przynieść wymierne korzyści. Debata pokazała, że każdy z nas, na miarę własnych możliwości i umiejętności, może i powinien, kreować postawy, które byłyby inspiracją dla innych.

Organizatorami tegorocznej debaty była Katarzyna Marciniak – opiekun Samorządu Uczniowskiego, która przedstawiła również wyniki ankiety związanej ze zmianą patrona naszej szkoły, a w której udział wzięli zarówno uczniowie jaki i rodzice oraz nauczyciele. Wynika z nich, iż zdecydowana większość opowiedziała się za zmianą patrona szkoły, a niekwestionowaną większość głosów otrzymali Obrońcy Westerplatte.

Podsumowując  debatę, można było stwierdzić, iż kształtowanie pozytywnych postaw społecznych wśród młodzieży, niwelowanie zachowań agresywnych  odbywa się poprzez włączenie jej w różnoraką działalność.

DEBATOWALI, JAK KREOWAĆ POZYTYWNE POSTAWY?

Utworzono dnia 05.03.2019, 23:24

Marzec 2019