99. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 13.11.2017

11 listopada bieżącego roku w Choczu odbyły się uroczystości z okazji Święta  Niepodległości. Zapoczątkowała je msza św. dziękczynna za Ojczyznę, podczas której zaprezentowały się poczty sztandarowe i Orkiestra Dęta. Szczególnie ważna dla młodych pokoleń była obecność drużyny harcerzy „Błękitne Szeregi” z Chocza, która aktywnie uczestniczyła w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Po mszy św. uczniowie z Kółka Teatru i Recytacji, Schola Vox Dei oraz harcerze pod kierunkiem Katarzyny Marciniak i Anny Mielcarek  przygotowali kolejną odsłonę tego święta. Montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Święto Pieśni” ukazał historię Polski od chwili utraty niepodległości do współczesności poprzez muzykę, która jednoczyła wszystkich Polaków i wzmagała chęć do walki zbrojnej o niepodległość. W tym miejscu  należy podkreślić, że pieśni patriotyczne i narodowe także wzruszały, pocieszały i dawały nadzieję, że „ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi”. W ten sposób młodzież złożyła hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość oraz pokazała radość, że mamy dziś wolną Polskę. W czasie przedstawienia zaprezentowane zostały prezentacje multimedialne ukazujące trudną i długą „drogę” narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Podczas występu zabrzmiały między innymi takie pieśni jak: „Bywaj dziewczę zdrowe…”, „Pierwsza Brygada”, „Modlitwa obozowa”, „Niepodległa, niepokorna”. Na zakończenie Burmistrz Gminy Chocz podziękował występującym i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w tegoroczne obchody  święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni udali się pod tablicę pamiątkową, gdzie harcerze pełnili wartę i  odczytali niepodległościowy  apel pamięci, a burmistrz Gminy Chocz - Marian Wielgosik, proboszcz – ojciec Medard i  sołtys Chocza - Tadeusz Lewicz w towarzystwie harcerzy złożyli wiązankę, aby  oddać cześć poległym. Dopełnieniem tej podniosłej chwili był występ Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu oraz „marcińskie” rogale, których mogli skosztować wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu.

Montaż słowno-muzyczny zaprezentowano ponownie społeczności szkolnej 13. listopada.

Galeria zdjęć z obu uroczystości.

GALERIE:

Akademia w szkole